Ebbe a szakágazatba tartozik:
– az alkoholmentes italok gyártása, az alkoholmentes sör és bor kivételével
– a természetes forrás- és ásványvizek palackozása a forrásnál vagy a kútnál és más palackozott vizek gyártása
– az üdítőitalok gyártása
– alkoholmentes színezett és/vagy édesített üdítőitalok: limonádé, narancsital, kóla, gyümölcs alapú üdítőitalok, tonik stb.

Nem ebbe a szakágazatba tartozik:
– a gyümölcs- és zöldséglevek gyártása, lásd: 1032 teáor – Gyümölcs-, zöldséglé gyártása
– a tejes italok gyártása, lásd: 1051 teáor – Tejtermék gyártása
– a kávé, a tea, a maté (paraguayi tea) készítmények gyártása, lásd: 1083 teáor – Tea, kávé feldolgozása
– az alkoholtartalmú italok gyártása, lásd: 1101 teáor – Desztillált szeszes ital gyártása, 1102 teáor – Szőlőbor termelése, 1103 teáor – Gyümölcsbor termelése, 1104 teáor – Egyéb nem desztillált, erjesztett ital gyártása, 1105 teáor – Sörgyártás
– az alkoholmentes bor gyártása, lásd: 1102 teáor – Szőlőbor termelése
– az alkoholmentes sör gyártása, lásd: 1105 teáor – Sörgyártás
– a jég gyártása, lásd: 3530 teáor – Gőzellátás, légkondicionálás
– az italok palackozása és címkézése a termeléstől elkülönülten, lásd: 4634 teáor – Ital nagykereskedelme (ha a tevékenység nagykereskedelem része), illetve 8292 teáor – Csomagolás (ha díjazásért vagy szerződéses alapon végzik)

Engedélyköteles a tevékenység?

A tevékenységhez külön engedély NEM szükséges!

A tevékenységhez bejelentés szükséges!

Bejelentéssel gyakorolható gazdasági tevékenység megnevezése: Élelmiszer-vállalkozás működése

Bejelentést fogadó hatóság megnevezése: Az élelmiszer-vállalkozó az olyan élelmiszer-előállító létesítményt, amelyhez a 853/2004/EK rendelet 4. cikkének (2) bekezdése alapján nem szükséges engedély, valamint az élelmiszer-csomagolóanyag gyártó, forgalomba hozó, és az élelmiszer-iparban felhasználható fertőtlenítőszereket előállító létesítményeket, a létesítmény telephelye szerinti megyei kormányhivatal járási hivatala járási állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrző hivatalának (a továbbiakban: járási állategészségügyi hivatal) köteles bejelenteni. Az élelmiszer-előállító létesítmény bejelentésének eljárására az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

A bejelentést postai vagy elektronikus úton, írásban kell teljesíteni.A bejelentés alapján a járási állategészségügyi hivatal a létesítményt nyilvántartásba veszi, és erről értesíti az élelmiszer-vállalkozót.

A bejelentett létesítményekről a járási állategészségügyi hivatal az Éltv. 38. §-a (1) bekezdésének e) pontja alapján nyilvántartást vezet.A nyilvántartásokról a NÉBIH az Éltv. 38. §-a (4) bekezdése szerinti adatbázist hoz létre és működtet, mely tartalmazza a vállalkozás nevét, székhelyét, tevékenységét, valamint azon telephelyét, ahol a megadott tevékenységet végzi.

Bejelentést előíró jogforrás: EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2004. április 29-i 853/2004/EK rendelete

EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2004. április 29-i 882/2004/EK rendelete

2008. évi XLVI. törvény

57/2010. (V. 7.) FVM rendelet

Szolgáltatás piacfelügeleti hatóság által vezetett internetes nyilvántartás: http://www.mgszh.gov.hu/szakteruletek/szakteruletek/elelmiszer_takarmanybiztonsag/kozerdeku_adatok/elelmiszer_uzemlistak

https://portal.nebih.gov.hu/-/nem-engedelykoteles-letesitmenyek-bejelentese

Elismert természetes ásványvíz, illetőleg gyógyvíz elnevezés használata.

Engedélyező hatóság: Magyarországon kitermelt természetes ásványvizet, természetes ásványi anyagok felhasználásával mesterségesen készült ásványvizet természetes ásványvíz minőségre, valamint gyógyvizet természetes gyógyhatásra utaló elnevezéssel ellátni csak a Budapest Főváros Kormányhivatala engedélyével lehet.

Elismert ásványvizet, gyógyvizet az előfordulási helyen lehet felhasználni. Elismert gyógyvizet és gyógygázt az előfordulási helyen lehet palackozni és forgalomba hozni. Belső felhasználású gyógyvizek esetében a helyben történő palackozás kötelezettsége alól – a közegészségügyi előírások betartása mellett – a Budapest Főváros Kormányhivatala indokolt esetben felmentést adhat.

Engedélyt előíró jogforrás: 74/1999. (XII. 25.) EüM rendelet

65/2004. (IV. 27.) FVM-ESzCsM-GKM együttes rendelet

Szolgáltatás piacfelügeleti hatóság által vezetett internetes nyilvántartás: https://www.kormanyhivatal.hu/hu

Vissza a listához