Ez megint csak egy papír, ami semmi hasznunkra nem válik?
Megint egy felesleges kötelező valami?
Ez egy rendszer, amit természetesen kér a törvény, de egy rugalmas keret, ami azt teszi lehetővé, hogy ne veszítsük el a vásárlóinkat…
————————————————————————————————————————————
Nem mindenkinek ismert ez a szó, de azért nem, mert ez egy angol mozaik szó rövidítése!
„Hazard Analysis And Critical Control Point” Magyarul: veszélyelemzés és kritikus ellenőrzési pontok.
Ezt a rendszert a NASA kérésére fejlesztette ki egy amerikai cég. Akkoriban azzal a céllal, hogy amit felküldenek az asztronautáknak ételt, az jó minőségű legyen, és ne legyen benne biztonsági kockázat.
Természetesen egy magyar kisvállalkozótól nem labor körülményeket vár el ez a keretrendszer, ettől nem kell tartani!
Amire viszont kitalálták a hétköznapi felhasználásra az-az, hogy egységesítsék az élelmiszer biztonsági sztenderdeket és elkerüljék az általános fertőzési lehetőségeket!
Ezeket a vállalkozóknak meg kell tanulni, be kell vezetni a saját tevékenységükbe.
Ilyenre kell gondolni pl:
1:A bejövő árut kibontás után dobozolni kell, és rá kell írni címkére, hogy mikor lett kibontva és, hogy meddig jó.
Miért? Mert honnan derülhet ki, hogy egy alapanyag már lejárt, ha valaki kinyitja, bevágja a hűtőbe és valaki más is kezeli? Sehonnan, ha nincs rendszer és valljuk be, ez egy jogos gondolat.
Tegyük fel, ez megtörténik és véletlenül egy romlott kolbászt sütnek ki a hentesboltban. Mi lesz, ha ezért feljelentenek?
2: Hogy minden csomagolt termék, de ennek a 20% más lejárt vagy nemsokára lefog járni.
Ha nincs rendszer és senki nem követi nyomon a forgalmazott árukat és valaki ezt megvásárolja és baja lesz, és ha olyan a vásárló, már küldi is ránk a Nébih ellenőreit!
3: Ha szintén minden termék csomagolt, mondjuk rágó, vagy palackozott ital, mondjuk bor, akkor ezt nem tárolhatjuk patkányürülék mellett vagy penészes helységben ahol már a csomagolás is oly mértékben szennyeződhet, ha egy valaki hozzányúl, már megbetegedhet.
Ezek, mind olyan biztonsági rések, amikre gondoltak a Haccp megalkotói és rugalmasan kiküszöbölik azt.
Ezért is rugalmas a Haccp, a helyzethez képes alakítja ki a lehető legtisztább tárolási, és előállítási feltételeket.
Ígéretem a cikk elején, hogy megválaszolom, hogy lehet elveszíteni a profitot és a vásárlókat!
>>>Hogy érted azt, hogy ne veszítsük el a vásárlóinkat?<<<
Ezalatt azt értem, hogy az a vállalkozás ahol élelmiszerekkel foglalkoznak, ez lehet pl. egy kisbolt vagy egy étterem vagy táplálék kiegészítőkkel foglalkozó cég vagy italbolt, kötelesek higénikus végtermékeket előállítani vagy forgalmazni, amik nem fertőznek. Ha nem figyelünk oda ezekre, és fertőző élelmiszereket forgalmazunk, akkor csalódottak lesznek a vásárlók és elpártolnak tőlünk!
Ez még az egyik baj, de a másik az, hogy ha be is jelentenek minket a Nébih zöld számán: +3680263244, akkor sorra kapjuk az ellenőrzéseket.
Érdemes lenne ezeket elkerülni?
A Haccp inkább egy minőséget képvisel, mint egy felesleges papír, mert ahol használják, a fogyasztók is tudják, hogy megfelelő ételt kapnak!