Milyen előkészítő helyiségek vannak, és hogyan kell kialakítani őket?

Melyik fázisban vagy éppen?

 § Cégalapítás §

Akár étteremről, kifőzdéről, pékségről vagy egy büfékocsiról van szó, az élelmiszer-előkészítés kulcskérdés az élelmiszerbiztonság és a hatósági megfelelés szempontjából. A HACCP rendszer nem véletlenül ír elő szigorú szabályokat az előkészítő helyiségek kialakítására is: itt kezdődik (és végződik!) a higiénikus ételkészítés.
De mit is értünk ez alatt pontosan, és hogyan lehet megfelelni a jogszabályi elvárásoknak úgy, hogy közben a mindennapi munka is gördülékenyen menjen? A „Milyen előkészítő helyiségek vannak” című cikkünkben összeszedtünk neked minden fontos információt. Gyorsan, közérthetően, sallangoktól mentesen.


Mi az az előkészítő helyiség, és miért van rá szükség?

Az előkészítő helyiség az a tér, ahol az alapanyagokat megtisztítjuk, daraboljuk, porciózzuk, és minden egyéb előkészületet elvégzünk a főzés, sütés vagy tálalás előtt. Az előírások célja az, hogy a különböző szennyeződés-veszélyes alapanyagok ne találkozzanak egymással, és minden a megfelelő hőmérsékleten, tiszta környezetben, biztonságosan történjen.

Egy jól kialakított előkészítő nemcsak biztonságos, de segíti a hatékony munkavégzést, növeli a higiéniai szintet és hozzájárul a pozitív vásárlói élményhez.

Milyen típusú előkészítő helyiségek léteznek?

A helyiségek típusa nagyrészt attól függ, milyen alapanyaggal dolgozunk. A leggyakoribbak:

  • Zöldség- és gyümölcs-előkészítő: mosás, hámozás, darabolás – mindez elkülönítve más alapanyagoktól.
  • Hús-előkészítő: szeletelés, darálás, csontozás – kiemelten fertőzésveszélyes terület.
  • Hal-előkészítő: külön kezelendő a szaga és baktériumflórája miatt jól szellőző, külön térben.
  • Tojás-előkészítő: a tojás a Salmonella miatt különösen fertőzésveszélyes alapanyag, ezért fontos, hogy elkülönített helyen történjen a kezelése.
  • Hidegkonyhai előkészítő: saláták, szendvicsek, desszertek készítése.

Ha nincs külön helyiség minden alapanyag-fajtának, akkor időben kell elkülöníteni a munkafolyamatokat, szigorú takarítási és dokumentálási rend mellett.

Az előkészítés aranyszabályai

  1. Tisztán indul, tisztán végződik – a kézmosás szerepe

Az előkészítést higiénikus kézmosással kell kezdeni és úgy is kell befejezni. Minden előkészítő helyiségbe külön kézmosót kell telepíteni, felszerelve szappannal, kéztörlővel és kézfertőtlenítővel.

  1. Kétmedencés mosogató – nem csak extra kényelem

A HACCP szerint kétmedencés mosogatót kell használni az előkészítőkben: az egyik medence az előmosásra, a másik a fertőtlenítésre szolgál. Ez biztosítja, hogy az eszközök mindig tisztán kerüljenek vissza a munkába.

  1. Színkódolt vágódeszkák – nem mindegy, min szeletelsz

A keresztszennyeződés megelőzése érdekében minden vágódeszkának saját színe van:

  • Piros: nyers hús
  • Sárga: főtt hús
  • Kék: hal
  • Barna: földes áruk
  • Zöld: zöldségfélék
  • Fehér: tejtermékek, napiáruk

A munkafolyamat során ezeket nem szabad összekeverni!

  1. Az előkészítés időzítése – nem mindegy, mikor történik

Az előkészítést közvetlenül a felhasználás előtt kell elvégezni. Ha ez nem megoldható, akkor gondoskodni kell a hűtve tárolásról a megfelelő hőmérsékleten. Ezt segíti a hőmérséklet-ellenőrző napló, amelyet naponta, pontosan vezetni kell.

  1. Tisztaság rend szerint – nem mindegy, mivel takarítasz

Az előkészítő helyiségeket csak az ott kifüggesztett takarítószerekkel és eljárásmódokkal lehet tisztítani. A takarítást követően ki kell tölteni a takarítási ellenőrzési naplót is, ezzel igazolva, hogy minden a protokoll szerint történt.

  1. Anyagválasztás, világítás és szellőzés – a részletek is számítanak

A padlónak, falaknak, pultoknak, polcoknak ellen kell állniuk a rendszeres tisztításnak és fertőtlenítésnek. A rozsdamentes acél, csempe vagy lemosható műanyag bevonatok ideálisak.

A jó megvilágítás és a friss levegő nemcsak a komfort, hanem az egészségvédelem és a termékminőség miatt is elengedhetetlen.

Mi a helyzet kis üzletekben?

Nem mindenki dolgozik hatalmas konyhában – ezt a jogszabályok is figyelembe veszik. Kisebb vendéglátóhelyeken időbeli elkülönítés, jól dokumentált tisztítási rend, valamint külön eszközkészlet is elfogadható megoldás lehet.

Fontos, hogy a megoldás dokumentálva legyen a HACCP rendszerben, és ténylegesen működjön is a gyakorlatban.

Összegzés

Az előkészítő helyiség nem csupán egy extra helyiség a konyhában – az élelmiszerbiztonság első védelmi vonala. A megfelelő kialakítás, higiéniai szabályok betartása, színkódolt eszközök használata és a naplók precíz vezetése nemcsak a hatósági ellenőrzéseken segít át, hanem a vendégeid egészségét is védi.

Akár új üzletet tervezel, akár a meglévőt fejlesztenéd, érdemes szakértő segítségét kérni. Így biztosan nem marad ki semmi fontos sem – és a bírság is elkerülhető.


Remélem, hasznosnak találtad a „Milyen előkészítő helyiségek vannak” című cikkünket. Ha bizonytalan vagy, hogyan alakítsd ki szabályosan az előkészítő helyiségeidet, fordulj hozzánk bizalommal – szívesen segítünk a tervezésben és a dokumentációban is!

 

Jelentkezz

online

konzultációra!

Minden üzletnyitás nagy feladat, de megéri! Segítünk benne!

Elkészített dokumentáció

Cég akiknek dolgoztunk