Jelentkezz
konzultációra
Ha valaha is elgondolkodtál már azon, hogy elindítod a saját vállalkozásod, akkor valószínűleg szembe találtad magad ezekkel a fogalmakkal: működési engedély és bejelentéskötelezettség. De mi is pontosan a különbség a kettő között? Egyáltalán miért kell ezekkel foglalkozni? Ebben a cikkben ezeket a kérdéseket járjuk körül, és segítünk tisztázni, hogy mikor melyikre van szükséged.
Mielőtt rátérnénk a fő témára, nézzük meg, miért van szükség ezekre a szabályozásokra. Ha vállalkozást szeretnél indítani, nem elég csak egy ötlettel rendelkezni, hiszen az államnak is van néhány elvárása. Ezeknek a szabályozásoknak az a célja, hogy biztosítsák a vállalkozások biztonságát, a közegészségügyi, környezetvédelmi és egyéb előírásoknak való megfelelést, és a szolgáltatás is rendben, mindent betartva valósulhasson meg.
De milyen szabályozások ezek? Alapvetően két fő típust különböztetünk meg: vannak olyan tevékenységek, amelyekhez működési engedély szükséges, és olyanok, amelyeknél elegendő a bejelentéskötelezettség. Nézzük meg ezeket részletesebben!
A működési engedély olyan hivatalos jóváhagyás, amelyet egy vállalkozásnak be kell szereznie ahhoz, hogy megkezdhesse működését. Ez azt jelenti, hogy az adott tevékenység csak akkor végezhető, ha a hatóságok kiadták az engedélyt. A működési engedélyhez gyakran kapcsolódnak különféle előírások és ellenőrzések, amelyek biztosítják, hogy a vállalkozás biztonságos, megfelelően szabályozott környezetben működjön.
A működési engedélyre általában akkor van szükség, ha olyan tevékenységet kívánsz végezni, amely közvetlen hatással lehet a közegészségügyre, a közrendre vagy a környezetvédelemre. Ilyenek lehetnek például:
De minden esetben a TEÁOR szám szerinti besorolás dönti el, hogy szükséges-e működési engedély, vagy elég csak a bejelentés a helyi önkormányzat felé.
ITT tudod is ellenőrizni, hogy szükséged van-e engedélyre.
Ha olyan tevékenységet szeretnél végezni, ami működési engedélyhez kötött, több lépést is meg kell tenned. Általában ez a folyamat a következőképpen zajlik:
A működési engedély beszerzése időigényes lehet. Az eljárás hossza a tevékenység bonyolultságától és a hatóságok leterheltségétől függ. Egy kisebb élelmiszerbolt nyitása gyorsabb lehet, mint egy szálloda üzemeltetésének engedélyezése, ahol több szakhatóság véleményére van szükség. Általában hetekig, sőt, néha hónapokig is eltarthat, mire minden szükséges engedélyt megkapsz, ezért érdemes időben elkezdeni az előkészületeket.
Példa: ételárusítás a piacon
Ha például rétes árusítást tervezel egy fesztiválon, vagy éppen a helyi piacon szeretnél standot bérelni, mindenképpen működési engedélyre lesz szükséged. Ez esetben a hatóságok nem csak az ételek minőségét, hanem a hűtés, tárolás, szállítás körülményeit is ellenőrzik, hogy megfelel-e az előírásoknak. Az engedély nélkül végzett tevékenység komoly büntetésekkel járhat, és akár a vállalkozásod bezárásával is végződhet.
A bejelentéskötelezettség sokkal egyszerűbb és gyorsabb eljárás, mint a működési engedély megszerzése. Ez olyan tevékenységekre vonatkozik, amelyekhez nem szükséges előzetes hatósági jóváhagyás, de a tevékenység megkezdése előtt azért a hatóságokat értesíteni kell róla.
A bejelentéskötelezettség alá eső tevékenységek általában kevésbé kockázatosak, és nem igényelnek olyan szigorú szakhatósági felügyeletet, mint a működési engedéllyel járó tevékenységek. Ilyenek lehetnek például:
A bejelentéskötelezettség lényegesen egyszerűbb eljárás, mint a működési engedély megszerzése. A folyamat nagyjából a következő:
Fontos, hogy időben bejelentsd a tevékenységet! Az állam nem zárja ki, hogy már a bejelentést követően azonnal megkezdhesd a munkát, azonban a határidők betartása kulcsfontosságú, hogy elkerüld a felesleges jogi vitákat.
Sok esetben a vállalkozók nem biztosak abban, hogy tevékenységük engedélyköteles-e vagy elég a bejelentés. A legjobb megoldás ilyenkor az, ha kikéred egy szakember segítségét. A Megvédelek.hu csapata szívesen segít neked ebben. Több éves szakmai tapasztalattal rendelkezünk, és ha nem szeretnél az adminisztrációval foglalkozni, mi ezt a terhet is levesszük rólad.
Fontos tudnod azt is, hogy a törvényi szabályozások folyamatosan változnak, és lehet, hogy egy tevékenység, amely korábban bejelentésköteles volt, most már engedélyhez kötött, vagy fordítva.
Példa: gazdabolt nyitása
Vegyünk egy konkrét példát. Ha egy gazdaboltot szeretnél nyitni, nem kell működési engedélyt kérned, elég bejelenteni a tevékenységet. Azonban, ha a boltodban különleges szolgáltatásokat is nyújtasz, például vegyi anyagokat, növényvédőszereket árusítasz, akkor már szükség lehet arra, hogy a hatóságok ellenőrizzék a biztonsági előírásokat.
A vállalkozás indításához szükséges eljárások – akár működési engedélyről, akár bejelentéskötelezettségről van szó – elsőre bonyolultnak tűnhetnek. Azonban ha tisztában vagy azzal, hogy a tevékenységed melyik kategóriába tartozik, és időben elvégzed a szükséges adminisztratív lépéseket, elkerülheted a későbbi jogi problémákat. Mindig érdemes utánajárni a pontos előírásoknak, de ha bizonytalan vagy, kérj szakértői segítséget, hogy vállalkozásod biztos alapokon indulhasson el.
Ha bármi kérdésed van nyugodtan fordulj hozzánk!
Jelentkezz
online
konzultációra!