Sushizó nyitás feltételei 2024

Melyik fázisban vagy éppen?

 § Cégalapítás §

Olvasási idő: 4 minutes

Te is azok közé tartozol, akik képesek bárhol lecsapni egy friss nigirire vagy makira? Netán már profi módjára készíted otthon a tökéletes sushi tekercseket, és azon gondolkozol, hogy ideje lenne ezzel a tudásoddal a piacra lépni? Ha az az álmod, hogy legyen egy saját sushizód, amelyet akár egy hangulatos belvárosi utcában, akár egy forgalmas bevásárlóközpontban, esetleg mozgóbüfében nyitsz meg, akkor itt a lehetőség, hogy megtudd, hogyan válthatod a tervedet valóra!
A sushizó nyitás feltételei 2024 cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen engedélyekre és adminisztrációs előkészületekre lesz szükséged ahhoz, hogy szabályosan üzemeltethesd sushi birodalmadat.
Többéves tapasztalatunkkal támogatunk a nyitás kihívásainak leküzdésében – legyen szó akár csak az információk beszerzéséről, vagy a teljes nyitási folyamatról. Mindkettőt ránk bízhatod.
Kezdjünk egy gyors listával, hogy áttekinthesd a legfontosabb teendőket, amelyekkel már most érdemes foglalkoznod. Nézd át, jelöld be, amit már elintéztél, amihez segítséget kérnél, és azokat is, amiket te el tudsz és el szeretnél intézni.
Természetesen azt javasoljuk, hogy olvasd el legalább egyszer a Sushizó nyitás feltételei 2024 című cikket – könnyen lehet, hogy találsz benne olyan hasznos tanácsokat vagy információkat, amelyek eddig eszedbe sem jutottak!

Lássuk a listát:

  1. Bejelentésköteles kereskedelmi tevékenység
  2. Kell pénztárgép
  3. Üzemorvos (1 fő alkalmazottól vagy alkalmilag bejelentett embertől)
  4. Munkahelyi kockázatelemzés (1 fő alkalmazottól vagy alkalmilag bejelentett embertől)
  5. Kémiai kockázatelemzés
  6. Egyéni védőeszközök juttatásának rendje (1 fő alkalmazottól vagy alkalmilag bejelentett embertől)
  7. Veszélyes anyagok bejelentése (tisztítószerek is annak számítanak)
  8. HACCP dokumentáció
  9. Érintésvédelmi minősítő irat | Érintésvédelmi felülvizsgálat
  10. Tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálat | Erősáramú berendezések felülvizsgálata | Tűzvédelmi minősítő irat
  11. Tűzvédelmi oktatás
  12. Munkavédelmi oktatás
  13. Mentőláda
  14. Tűzvédelmi készülék (Poroltó)
  15. Táblák kihelyezése
    1. Kijárat
    2. Tűzvédelmi készülék jelzése
    3. Mentőláda jelzése
    4. Tűzeseti főkapcsoló jelzése
    5. Segélyhívó számok
  16. Egyéb dolgok, amiket ki kell helyezni: Vásárlók könyve, pénztárgép száma
  17. Zajkibocsátási határérték (ha zenét szolgáltatsz, akár rádió, háttérzene, stb.)

Bejelentési kötelezettség – mit, hova?

Első lépésként a sushizód megnyitását a helyi önkormányzatnál be kell jelentened. Szerencsére ezt könnyen elintézheted ügyfélkapus regisztrációval a https://epapir.gov.hu/ oldalon. Fontos tudnod, hogy ez nem azonos a működési engedéllyel – a bejelentéssel csak jelezni kell, hogy elkezded a tevékenységedet.

De ha már ettől is feláll a szőr a hátadon, akkor megnyugtatunk, mert tudunk ebben segíteni! Ha a tevékenységeddel kapcsolatos adatokat (alapinformációk, TEÁOR kód, nyitvatartás, stb.) megadod nekünk, akkor levesszük a válladról ezt a terhet, és ezzel sem kell foglalkoznod.

Általában a bejelentést követő 30 napon belül kijönnek a hivataltól ellenőrizni, hogy minden a bejelentés szerint működik-e, de más teendő nincs ezzel kapcsolatban.

Egyéb engedélyek és kötelezettségek

A sushi készítés nemcsak művészet, hanem komoly felelősség is. Az alábbi engedélyek és kötelezettségek nélkül nem nyithatod meg a sushizódat:

  • Élelmiszerlánc-felügyeleti hozzájárulás: ezt a Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatalnál (NÉBIH) tudod megigényelni.
  • Munkavédelmi szabályok betartása: ha van alkalmazottad, akkor az ő egészségéért és biztonságáért is te vagy a felelős! Ezért egy munkahelyi kockázatelemzésre lesz szükséged, amit képzett szakember készíthet el. Ő felméri a kockázatokat, és javaslatokat tesz, hogy mire kell odafigyelni munkavégzéskor, hogy még véletlenül se történjen semmilyen baleset. Javasolhat munkavédelmi eszközöket is, például hőálló kesztyűt, hogy a forró ételek készítése közben se sérüljetek meg. Üzemorvosi vizsgálatra is szükségetek lesz, hiszen élelmiszerrel fogtok foglalkozni, így fontos, hogy mindenki megfelelő egészségügyi állapottal rendelkezzen. Munkavédelmi és tűzvédelmi oktatáson is részt kell vennetek, amennyiben nemcsak egyedül fogod vinni a sushizódat.
  • Pénztárgépről is gondoskodnod kell, hiszen minden kereskedelmi tevékenység végzésekor kötelező ennek megléte, sőt még a számát is jól látható helyre ki kell tenned.
  • Kémiai kockázatelemzés és veszélyes anyagok bejelentése: a higiéniás környezet mindig fontos, de elengedhetetlen egy olyan helyen, ahol élelmiszerrel foglalkozunk. A jogszabály előírja, hogy csak olyan tisztítószereket használhatsz, amiben elegendő fertőtlenítőszer van, így sajnos a bio tisztítószerek ki is esnek ebből a listából. Viszont ezek a szerek már veszélyes anyagnak minősülnek, és ezzel bejelentési kötelezettséged keletkezik. Vagyis, tételesen le kell adnod az NNK felé (Nemzeti Népegészségügyi Központ), hogy miket fogsz használni és még kémiai kockázatelemzésre is szükséged lesz. Ebben is szívesen segítünk, ha nem akarsz ezzel foglalkozni.

Mi az a HACCP rendszer és mire jó?

A HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) rendszer nélkülözhetetlen minden élelmiszeripari tevékenységnél, így természetesen a sushizóknál is. Ez egy olyan élelmiszerbiztonsági rendszer, amely garantálja, hogy az éttermed minden alapanyaga és folyamata megfelel a legszigorúbb előírásoknak.

A sushizód esetében különös figyelmet kell fordítani az alapanyagok – például a nyers hal, a rizs és a zöldségek – frissességére és megfelelő tárolására. A HACCP dokumentációban részletesen fel kell tüntetned, hogy hogyan biztosítod a hűtési lánc fenntartását, valamint az allergének kezelését. Arról is kell dokumentáció, hogy az alapanyagok honnan származnak, és B tervvel is rendelkezned kell, hogy ha például meghibásodik a hűtőd, akkor hogyan tudod biztosítani a megfelelő hőmérsékletet az alapanyagok számára (pl. tartalék hűtő).

Tipp: ne próbálkozz letölthető sablonokkal, mert a hatóságok csak a szakértő által egyedileg készített, és a saját vállalkozásodra szabott dokumentációt fogadják el!

Érintésvédelem | Tűzvédelem

A sushizó nyitásakor érdemes elgondolkodnod, hogy milyen legyen a sushizód.

Klasszikus étteremben képzeled el, ahol a vendégek kényelmesen fogyaszthatják el a sushi tálakat? Választhatsz saját vagy bérelt ingatlan közül. Vagy inkább egy mozgékonyabb megoldást keresel, amivel fesztiválokon, rendezvényeken is lenyűgözheted az embereket a finomságaiddal? Ebben az esetben a büfékocsi, food truck a megoldás. De az is lehet, hogy csak online szeretnéd kiszolgálni a nagyérdeműt? Ebben az esetben egy kis konyha is elegendő lehet.

Bármelyik megoldást is választod, minden esetben szükséged lesz érintésvédelmi és tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálatra (ez abban az esetben is igaz, ha saját vagy bérelt üzlethelyiségről van szó).

Ezzel szinte teljesen kizárhatod a tűzesetek kockázatát. Fontos, hogy minden elektromos hálózatodat ellenőriztesd, így elkerülheted a kellemetlen meglepetéseket a finomságok elkészítése közben. Ez nemcsak a te és a vendégeid biztonságát szolgálja, hanem a sushizód hosszú távú védelmét is.

Szóval, ezen nem érdemes spórolni! Csak olyan szakembert bízz meg, aki rendelkezik a szükséges képesítésekkel és engedélyekkel! Ne kockáztass: ha kiderül, hogy a hálózat nincs megfelelő állapotban, vagy a vizsgálatot nem szakképzett ember végezte, akkor komoly büntetésekre számíthatsz. Nem beszélve arról, hogy senki sem akarja, hogy egy hibás vezeték miatt baleset, vagy akár tűzeset történjen nálad. Vagy csak abba gondolj bele, hogy egy tönkrement / nem működő hűtőszekrény egy ilyen speciális alapanyagokkal dolgozó konyhán milyen betegségeket okozhat, ha romlott alapanyagokból készülnek az ételek.

Bízunk benne, hogy a Sushizó nyitás feltételei 2024 cikkünk segített tisztábban átlátni az induláshoz szükséges lépéseket. A megvédelek.hu csapata minden említett területen segíteni tud neked, és megbízható szakembereket tudunk ajánlani a kötelező folyamatokhoz. Jelentkezz ingyenes konzultációnkra – nincs veszítenivalód!  🙂

 

Ha bármi kérdésed van nyugodtan fordulj hozzánk!

Beszélnél valakivel a terveidről?

Jelentkezz online konzultációra! KATT IDE!

Küld el magadnak a cikket emailben

Jelentkezz

online

konzultációra!

Ha telefonálsz, úgy gyorsabban elérsz

Elkészített dokumentáció

Cég akiknek dolgoztunk