Lakásétterem nyitás feltételei 2025

Melyik fázisban vagy éppen?

 § Cégalapítás §

Olvasási idő: 4 minutes

Egy lakásétterem megnyitása első hallásra talán egyszerűnek hangzik – végül is, csak főzöl néhány meghívott vendégednek, nem igaz? Nos, a valóság azért kicsit bonyolultabb, cserébe viszont annál izgalmasabb! Magyarországon egy lakásétterem nyitása hivatalosan élelmiszer-ipari vállalkozásnak minősül, így a szabályok betartása alapfeltétel. De mik ezek a szabályok? Hogyan tudod legálisan működtetni? Mi kell ahhoz, hogy a lakáséttermed igazi kulináris paradicsommá váljon, mindezt úgy, hogy közben teljesen szabályosan működjön?

A Lakásétterem nyitás feltételei 2025 cikkünkben pont ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ, és ezen felül még egy csomó dologra is felhívjuk a figyelmed, amire lehet, nem is gondoltál még.

Vágjunk is bele!

Jöjjön először egy összefoglaló lista! Ha nincs kedved sokat olvasni, akkor ezen gyorsan végig tudsz menni, de azért ajánljuk, hogy menj végig a teljes, Lakásétterem nyitás feltételei 2025 cikkünkön is legalább egyszer.

  1. Bejelentésköteles kereskedelmi tevékenység
  2. Üzemorvos (1 fő alkalmazottól vagy alkalmilag bejelentett embertől)
  3. Munkahelyi kockázatelemzés (1 fő alkalmazottól vagy alkalmilag bejelentett embertől)
  4. Kémiai kockázatelemzés
  5. Egyéni védőeszközök juttatásának rendje (1 fő alkalmazottól vagy alkalmilag bejelentett embertől)
  6. Veszélyes anyagok bejelentése (tisztítószerek is annak számítanak)
  7. HACCP dokumentáció
  8. Érintésvédelmi minősítő irat | Érintésvédelmi felülvizsgálat
  9. Tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálat | Erősáramú berendezések felülvizsgálata | Tűzvédelmi minősítő irat
  10. Tűz-és Munkavédelmi oktatás (1 fő alkalmazottól vagy alkalmilag bejelentett embertől)
  11. Mentőláda
  12. Tűzvédelmi készülék (Poroltó)
  13. Táblák kihelyezése
    1. Kijárat
    2. Tűzvédelmi készülék jelzése
    3. Mentőláda jelzése
    4. Tűzeseti főkapcsoló jelzése
    5. Segélyhívó számok

Lakásétterem vs. hagyományos étterem

Az elején gyorsan tisztázzuk ezt a fogalmat. A lakáséttermi tevékenység háztartási körülmények között végzett vendéglátás. Azaz, a lakásodba, vagy bérelt lakásba invitálod vendégeidet, és ott helyben készült ételeket szolgálsz fel nekik.

Magyarországon bárki üzemeltethet lakáséttermet, amennyiben van szakács végzettsége és megfelelő engedélyekkel rendelkezik (erre is ki fogunk térni).

Fontos viszont, hogy a vendégek száma nem haladhatja meg a napi 14 főt (de valószínűleg nem is bírna el többet egy lakás)!

Szintén fontos kritérium, hogy a lakásétteremben készült ételeket TILOS elcsomagolni, hazavinni, vagy másnap újra felszolgálni! Ennek közegészségügyi oka van, el kell ezt fogadni, és kész.

Lakáséttermek esetében vannak könnyítések a hagyományos éttermekkel szemben, pl. a szakosított tárolásban, vagy nem ragaszkodnak ahhoz, hogy külön női és férfi illemhelyiséget biztosíts, de ezeket leszámítva mindent ugyanúgy kell csinálni, mint a többi étteremnél.

Engedélyek

Térjünk is rá azokra a dolgokra, hogy milyen engedélyek szükségesek ahhoz, hogy legálisan megnyithasd és működtethesd a lakáséttermedet.

  1. Bejelentési kötelezettség: a helyi önkormányzatnál be kell jelentened, hogy mire készülsz. Ezt könnyedén megteheted a https://epapir.gov.hu/ oldalon, ha rendelkezel ügyfélkapus regisztrációval.
  2. FELIR szám / azonosító: a NÉBIH (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) felé is be kell jelentened a tevékenységedre vonatkozó adatokat, hogy ők is nyilvántartásba vegyék azt.
  3. HACCP rendszer kialakítása (lásd lejjebb)

HACCP

Ne aggódj! Egyszerűbb, mint gondolnád!

A HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) rendszer bevezetése minden élelmiszeripari tevékenységet végző vállalkozás számára – így a lakáséttermek esetében is – jogszabályi előírás. A neve talán elsőre ijesztőnek tűnhet, de valójában egy olyan élelmiszer-biztonsági eszköz, amely segít megőrizni a vendégeid biztonságát és elégedettségét. Ez a rendszer lehetővé teszi, hogy azonosítsd, értékeld és hatékonyan kezeld azokat a veszélyeket, amelyek befolyásolhatják az ételeid minőségét és biztonságát.

Mit foglal magában a HACCP-rendszer?

A HACCP rendszer lépésről lépésre biztosítja, hogy minden folyamatod megfeleljen az előírásoknak, miközben megkönnyíti a napi működésedet is. Az alábbi elemeket tartalmazza:

  • Veszélyelemzés: azonosítja az ételeid elkészítése során felmerülő lehetséges kockázatokat, például a nyersanyagok mikrobiológiai veszélyeit (mint a tojás vagy tejtermékek), illetve a fizikai szennyeződéseket (például idegen anyagok)
  • Kritikus ellenőrzési pontok: meghatározza azokat a kulcsfontosságú lépéseket, amelyekkel a kockázatok hatékonyan megelőzhetők vagy csökkenthetők. Például a megfelelő sütési hőfok, az alapanyagok tárolási hőmérséklete vagy a hűtési idő pontos meghatározása
  • Kritikus határértékek: ezek azok az iránymutatások, amelyek megmutatják, mikor szükséges beavatkozni. Például, ha a hűtési hőmérséklet meghalad egy bizonyos szintet, akkor milyen lépéseket kell tenni az élelmiszerbiztonság érdekében
  • Felügyeleti rendszerek: ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy folyamatosan ellenőrzöd a kritikus pontokat (például hőmérséklet-mérések, tárolási körülmények), és dokumentálod az eredményeket. Ez a dokumentáció nemcsak a megfelelőséget igazolja, hanem a lakásétterem gördülékeny működését is támogatja.
Miért fontos a HACCP-rendszer?

A HACCP rendszer nemcsak a jogszabályi megfelelés miatt elengedhetetlen, hanem mert:

  • Biztosítja, hogy ételeid mindig biztonságosak és kiváló minőségűek legyenek.
  • Segít megőrizni a vendégeid bizalmát, akik tudják, hogy gondosan odafigyelsz az ételkészítés folyamatára.
  • Növeli a lakáséttermed jó hírnevét, és megkülönböztet a versenytársaktól.
  • Testreszabott megoldás, amit könnyedén kezelhetsz.

A HACCP rendszer kialakítása teljes mértékben a lakáséttermed sajátosságaihoz igazítható. Nem kell attól tartanod, hogy túl bonyolult lesz: egy jól összeállított rendszer egyszerűsíti a napi munkádat, és hosszú távon rengeteg időt és energiát spórol meg.

Segítünk, hogy könnyebb legyen!

Ha bizonytalan vagy a HACCP-rendszer bevezetésével kapcsolatban, mi itt vagyunk, hogy támogassunk. Csapatunk szakértői szívesen segítenek az egész folyamatban – az elemzésektől kezdve a rendszer kialakításán át egészen a fenntartásig.

Kérj tőlünk egy ingyenes és kötelezettségmentes konzultációt! Ez egy remek lehetőség arra, hogy átnézzük a lakáséttermed igényeit, és megmutassuk, hogyan lehet ezt a rendszert könnyedén bevezetni. Miért ne élnél vele? 🙂

Higiénia

Lakáséttermedben a megfelelő higiéniás környezetről is gondoskodnod kell, úgy a konyhában, ahol az ételek készülnek, és úgy, mint a vendéglátás / tálalás során is.

Azt gondolom, hogy mondanom sem kell, hogy aki étellel dolgozik, annak meg kell felelnie a vendéglátó dolgozókra vonatkozó higiéniai szabályoknak (évenkénti foglalkozás-egészségügyi vizsgálat) is.

Az ételek előkészítése, főzése-sütése és tálalása során ügyelned kell az ételek megfelelő tárolására. Ha speciális esteket is szervezel, például gluténmentes / tojásmentes, stb. programokat, akkor fokozottan ügyelned kell a keresztszennyeződés elkerülésére, az edények, alapanyagok elkülönített használatára is!

A tisztaságot a megfelelő tisztítószerek rendszeres használatával tudod elérni. Sokan nem tudják, de az elvárt és használható fertőtlenítő tisztítószereket az NNK (Nemzeti Népegészségügyi Központ) felé is be kell jelentened, mert veszélyes anyagoknak számítanak.

Érintésvédelem | Tűzvédelem

Ahogy a saját lakásodban is fontos, hogy minimalizálva legyen a tűz-és balesetveszély, így a lakáséttermedben is az. Ezért fontos, hogy érintésvédelmi és tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálatot végeztess. Egy erre specializálódott szakember felülvizsgálja az elektromos hálózatot, berendezéseket, és ha bármilyen kockázatot talál, akkor javaslatot tesz arra vonatkozóan, hogy az, hogyan hárítható el.

Csapatunkban van erre specializálódott szakember, írj bátran nekünk ezügyben is!

Remélem, hogy a Lakásétterem nyitás feltételei 2025 cikkünk érdekes volt számodra. Ha nem szeretnél az adminisztrációval foglalkozni, vagy nem tudod, milyen szakemberhez fordulj, akkor írj nekünk, és segítünk neked mindenben!. Ha maradt még kérdésed, vagy élnél az ingyenes konzultáció lehetőségével, akkor se habozz írni nekünk!

Ha bármi kérdésed van nyugodtan fordulj hozzánk!

Beszélnél valakivel a terveidről?

Jelentkezz online konzultációra! KATT IDE!

Küld el magadnak a cikket emailben

Jelentkezz

online

konzultációra!

Ha telefonálsz, úgy gyorsabban elérsz

Elkészített dokumentáció

Cég akiknek dolgoztunk