Miért nem működik a munkavédelmi oktatás–ha így csinálod

Melyik fázisban vagy éppen?

 § Cégalapítás §

Aláírt papírok, gyors bemutatók, rutinból elmondott mondatok – ha így zajlik a munkavédelmi oktatás, akkor valóban nem sok értelme van. Pedig a célja nem az adminisztrációs kötelezettség kipipálása, hanem az, hogy a dolgozók épségben, balesetmentesen végezzék a munkájukat. De vajon miért nem működik a munkavédelmi oktatás? Sokan úgy gondolják, hogy egy évek óta ugyanazon munkakörben dolgozó alkalmazottnak már nem kell ez – hiszen „úgyis tudja, mit csinál”. Azonban ez a hozzáállás veszélyes. A munkavédelmi oktatás elvileg minden munkahelyen adott, de sok helyen mégsem működik – mert rosszul csinálják.

„Miért nem működik a munkavédelmi oktatás–ha így csinálod” című cikkünkben megmutatjuk:
• mikor és miért kötelező a munkavédelmi oktatás,
• hogyan lehet elkerülni, hogy csak papírmunka legyen,
• és milyen módszerekkel tehetjük valóban hasznossá.


Kell-e oktatás, ha a dolgozó már évek óta itt van?

A munkavédelmi oktatás nem csak az új belépőknek szól. A 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről előírja, hogy a munkáltató köteles a munkavállalót munkába állás előtt, valamint minden olyan esetben oktatásban részesíteni, amikor a munkavégzés biztonságát érintő körülmények megváltoznak

Ilyen lehet például:

  • új technológia vagy gép bevezetése,
  • munkakör- vagy munkahelyváltás,
  • veszélyes anyag használatának megkezdése,
  • vagy egy korábbi baleset tapasztalatainak beépítése.

A törvény emellett azt is kimondja, hogy az oktatásnak megfelelő időközönként történő ismétléséről is gondoskodni kell, ha azt a munkakörülmények, a kockázatok vagy a dolgozók ismeretanyaga indokolja.

Vagyis nem elég „tudni, hogy mit kéne tenni” – a dolgozónak naprakész ismeretekkel kell rendelkeznie a saját és mások biztonsága érdekében. Az ismeretek idővel kopnak, a technológia fejlődik, a környezet változik. Ezeket követni kell, különben a rutin hibákhoz, a hibák pedig balesetekhez vezethetnek.

Mi számít valódi oktatásnak, és mi csak papírmunka? – Ne dőlj be a látszatnak!

Sok helyen az oktatás kimerül egy aláírt jelenléti ívben és egy gyors „figyelj oda magadra” típusú szóban elhangzott mondatban. Ez azonban nem oktatás, hanem formális látszatmegoldás, ami vészhelyzetben semmit nem ér.

Valódi munkavédelmi oktatás az, ahol:

  • a tartalom konkrét, a munkavállaló feladataira szabott;
  • interaktív – nem csak passzív hallgatás, hanem kérdések, példák, helyzetgyakorlatok is részei;
  • dokumentált, de nem az aláírás a cél, hanem a megértés;
  • naprakész és gyakorlatias, nem általános közhelyek halmaza.

Az „olcsó megúszós” oktatás csak addig tűnik jó ötletnek, amíg be nem következik egy baleset, és az illetékes hatóság vizsgálni kezdi a körülményeket. Ilyenkor a hiányos oktatás, vagy a pusztán „papíron megtartott” tananyag is komoly bírságot vonhat maga után – nem beszélve az erkölcsi felelősségről.

Hogyan lesz hatékony a munkavédelmi oktatás? – 5 tipp, amit a profik is használnak

Ha szeretnéd, hogy a munkavédelmi oktatás valóban működjön, és ne csak „papíron legyen rendben”, az alábbi tippek segítenek:

  1. Ismerd a célcsoportot!

Egy irodai adminisztrátor más veszélyekkel találkozik, mint egy gépkezelő vagy targoncás. Az oktatás csak akkor hatásos, ha a tartalom munkakör-specifikus.

  1. Használj valódi példákat!

Egy korábbi munkahelyi baleset története – különösen, ha a saját cégnél történt – sokkal mélyebb nyomot hagy, mint egy elméleti szabály ismertetése.

  1. Tedd vizuálissá!

A képek, videók, szituációs gyakorlatok jobban megragadnak a dolgozók emlékezetében, mint a hosszú előadások. Taníts úgy, ahogy az emberek tanulni szeretnek!

  1. Ne csak évente egyszer tarts oktatást!

A rendszeres, rövid emlékeztetők, poszterek, vagy akár havonta egy 15 perces minitréning is sokkal hatékonyabb, mint egy évente letudott alkalom.

  1. Vonj be mindenkit!

Az oktatás ne egyoldalú előadás legyen – kérdezz, beszélgess, és ösztönözd a dolgozókat, hogy mondják el saját tapasztalataikat is. Érdemes lehet egy egyszerű kvízzel vagy szituációs példákkal  meggyőződni arról, hogy a dolgozó valóban megértette és alkalmazni tudja a tanultakat.

Összefoglalva

A munkavédelmi oktatás akkor ér valamit, ha komolyan vesszük. Nem az aláírás, hanem a tartalom számít. A cél az, hogy a dolgozók biztonságtudatosabban, felelősebben és felkészültebben végezzék a munkájukat.

Egy jól kivitelezett munkavédelmi oktatás:

  • segít megelőzni a baleseteket,
  • növeli a dolgozók biztonságérzetét,
  • és megóvja a céget a bírságoktól és jogi következményektől is.

Ha rosszul csináljuk, semmit nem ér. Ha jól, akkor mindenki nyer vele.


Remélem az „Miért nem működik a munkavédelmi oktatás–ha így csinálod” cikkünk hasznos volt számodra. Évek óta munkavédelemmel foglalkozunk, így szívesen levesszük válladról ezt a terhet, Nálunk online tűz-és munkavédelmi oktatást is találsz. Így nem kell sehova sem mennetek, könnyen, kényelmesen feldolgozható a tananyag. Sőt, még unatkozni sem fogtok, hiszen az animált videós anyag tényleg csak a lényegre fókuszál. Írj nekünk, és átbeszéljük a részleteket!

Jelentkezz

online

konzultációra!

Minden üzletnyitás nagy feladat, de megéri! Segítünk benne!

Elkészített dokumentáció

Cég akiknek dolgoztunk