Amit a védőeszköz juttatási rendről mindenkinek tudnia kell

Melyik fázisban vagy éppen?

 § Cégalapítás §

Tegyük fel, hogy épp új munkahelyre mész, ahol az első napon ezt hallod:
– „Sisakot? Hát… ha van otthon, hozzál!”
Ebben a pillanatban joggal kezdhet kiverni a víz. Ugyanis egy dolog biztos: a munkavédelem fontossága nem egyenlő a hobbiszintű barkácsolással.
Az egyéni védőeszköz juttatási rend nem holmi papírhalom, amit a fiók mélyére száműznek, hanem a dolgozók védelmének egyik legfontosabb alapdokumentuma. És ha nincs? Akkor se a dolgozónak, se a munkáltatónak nem lehet nyugodt álma – sem most, sem egy munkavédelmi ellenőrzés után.
Így benned is felmerülhet a kérdés, hogy a munkavédelmi eszközöket neked kell-e megvenned, vagy a munkáltatódnak kell biztosítania? Erre és még sok minden más kérdésre fogsz választ kapni az „Amit a védőeszköz juttatási rendről mindenkinek tudnia kell” című cikkünkből.


Akkor kezdjük az elején: kell-e mindenkinek védőeszköz?

Nem, de ahol előírás, ott kötelező.

A munkavédelmi kockázatelemzés során az erre szakosodott szakember felméri a munkavégzéssel kapcsolatos kockázati – és / vagy veszélyforrásokat. A munkavédelem részét képezi az egyéni védőeszköz juttatási rend is. Ha a munkavégzés során olyan kockázatok léphetnek fel, amelyek az egészséget vagy a testi épséget veszélyeztethetik, akkor a munkáltató nem válogathat, nem spórolhat, nem halogathat – védőeszközt kell biztosítania, mégpedig térítésmentesen. Ez nem kedvesség, vagy lehetőség, hanem jogszabályi kötelezettség.

Ez lehet kesztyű, sisak, hallásvédő, arcvédő pajzs, vagy akár hőálló overál. És nem, nem jó a nagybácsi hegesztőszemüvege – csak minősített, a feladatra alkalmas, előírásoknak megfelelő eszköz jöhet szóba.

Mi ez a juttatási rend, és miért nem lehet nélküle élni (és dolgozni)?

A védőeszköz juttatási rend egy írásos szabályzat, ami pontosan rögzíti, mely munkakörhöz, milyen munkafeladathoz, milyen védőeszközt kell adni. Nem találgatás, nem „nálunk ez így szokás” – hanem kockázatértékelésen alapuló, szabályozott, szakember által összeállított dokumentum.

Ha nincs ilyen rend, az olyan, mintha egy autószerelő csukott szemmel dolgozna – előbb-utóbb komoly baj lesz belőle. És a hatóság sem értékeli az ilyen lazaságot: ellenőrzéskor komoly bírságot szabhatnak ki, ha hiányzik a dokumentáció vagy elavult.

Ki dönti el, hogy ki mit kap?

Itt nem számít a divat! Nem a főnök ízlése, nem a raktáros kedve, hanem a munkavédelmi jogszabályok és a kockázatértékelés a mérvadó. A döntést szakember hozza meg, dokumentált módon.

A 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről és a kapcsolódó rendeletek határozzák meg a kereteket – például azt is, hogy egy villanyszerelőnek milyen szigetelőkesztyűre van szüksége, vagy hogy a vegyszerekkel dolgozóknak milyen légzésvédőt kell kapniuk. Nem lehet csak úgy kitalálni, hogy a targoncásnak elég egy sapka, ha sisak kellene, vagy, hogy a vegyi anyagokat kezelő dolgozó majd megoldja kesztyű nélkül.

Nincs találgatás. Nincs „ez jó lesz úgyis”. Csak szabályos, biztonságos megoldás van.

A védőeszköz nem pusztán felszerelés – életeket, végtagokat, hallást, látást véd. Ha egy munkavállaló nem kap megfelelő eszközt, az nemcsak jogsértés, hanem komoly kockázat is. Egy jól elkészített és naprakészen tartott juttatási rend megelőzi a baleseteket, védi a dolgozókat és a céget is – anyagilag és jogilag egyaránt.

Példák arra, ahol a védőeszköz szó szerint életet ment

  1. Építkezés – a sisak nem divatkiegészítő

Egy 20 grammos csavar sem vicc, ha öt méterről esik a fejedre. A védősisak nem kényelmetlen nyűg, hanem az egyetlen dolog, ami megvéd egy váratlan ütéstől. És nem, a baseball sapka nem alternatíva.

  1. Konyha – amikor a forró olaj kifröcsög

Egy ipari konyhában nemcsak a bicska nyílik ki, hanem az olaj is fröccsen. A hőálló védőkesztyű, a csúszásmentes cipő és az égésgátló kötény nem extra, hanem a minimum. Egy olajos égés maradandó sérülést okozhat – egy kesztyű pedig megelőzheti azt.

  1. Vegyipar – szaglásra nem megy

Nem minden veszély látszik vagy szaglik. A mérgező gázok és vegyszerek ellen speciális szűrős maszk és vegyvédelmi ruha kell. Aki itt egy porálarccal próbálkozik, az úgy járhat, mint aki esernyővel akar leugrani a tizedikről.

  1. Faipar – a szem nem cserélhető alkatrész

Egy rossz mozdulat, egy lepattanó fadarab, és kész a baj. A védőszemüveg vagy arcvédő pajzs megelőzi a sérüléseket, amikből gyakran soha nem lesz teljes gyógyulás.

Gyakori kérdések – röviden, tömören

Mi van, ha elhasználódik a védőeszköz?

A munkáltatónak kötelessége cserélni.

Elvihetem haza?

Csak ha a munkavégzés miatt otthon is szükség van rá. A juttatási rend erről is rendelkezik.

Ki ellenőrzi, hogy betartják-e?

A munkavédelmi hatóság, akár előzetes bejelentés nélkül is.

Miért nem elég egy polcról levenni valamit?

Mert lehet, hogy nem véd. Sőt, hamis biztonságérzetet ad. Ez a legveszélyesebb.

Zárszó – de nem végszó

Az egyéni védőeszköz juttatási rend nem „csak papír”. Ez az a dokumentum, ami miatt hazamehetsz te is és az alkalmazottad is este épen, egészségesen, és nem fogtok a sürgősségin landolni.
Ha cégvezető vagy: ne halogasd, készíttesd el, frissíttesd, tartsd naprakészen.
Ha munkavállaló vagy: tudd, hogy jogod van hozzá – és élj vele.


Remélem az „Amit a védőeszköz juttatási rendről mindenkinek tudnia kell” cikkünk hasznos volt számodra, akár munkavállaló vagy, akár munkáltató. Csapatunkban van erre képzett szakember, aki szívesen elkészíti neked is a munkavédelmi kockázatelemzést, a védőeszköz juttatási rendet is beleértve. De ha bármilyen munkavédelemmel kapcsolatos kérdésed van, vagy elakadtál valamiben, írj nekünk! Vagy jelentkezz az ingyenes konzultációnkra és átbeszéljük a kérdéseidet!

Jelentkezz

online

konzultációra!

Minden üzletnyitás nagy feladat, de megéri! Segítünk benne!

Elkészített dokumentáció

Cég akiknek dolgoztunk