Jelentkezz
konzultációra
Először is csokorba szedtük a legfontosabb tudnivalók listáját. Ezeket a pontokat fogjuk kifejteni, hogy neked már ne kelljen teljesen beleásnod magad a jogi és adminisztrációs útvesztőkbe.
Legelső lépésként gondold át, hogy milyen termékekkel szeretnél kereskedni. Lehet, hogy most furán nézel, hogy hát mégis mit lehetne egy kertészetben árusítani a növényeken kívül, de hidd el, a bejelentés szempontjából egyáltalán nem mellékes kérdés.
Nézzük is meg!
De mi a különbség a működési engedély és a bejelentés között?
Bejelentési kötelezettség: a helyileg illetékes önkormányzatnál be kell jelentened, hogy kertészeti vállalkozást fogsz nyitni. Ha van ügyfélkapud (nagyon ajánljuk, hogy legyen, mert mindent sokkal könnyebben el tudsz intézni rajta), akkor ezen az oldalon könnyedén meg is tudod tenni: https://epapir.gov.hu/.
Működési engedély: míg a fenti esetben a bejelentésed automatikusan elfogadásra kerül, addig ebben az esetben a hivatal illetékese fog döntést hozni arról, hogy megnyithatod-e az üzletedet. A kérelmedet alaposan átvizsgálják, majd határozatot hoznak arról, hogy minden megfelel-e a megnyitás feltételeinek. Ez a folyamat valamivel hosszabb időt vehet igénybe, de általában 20-25 napon belül megszületik a döntés. Ha segítségre van szükséged, bátran fordulj hozzánk, hiszen több éves tapasztalattal rendelkezünk ezen a területen.
Még ha a friss levegő és a tavaszi szellő jó hatással is van rád, egy működő WC nem hiányozhat a kertészeti boltodból. Ha nincs lehetőséged saját mellékhelyiséget kialakítani, akkor szükséged lesz egy befogadónyilatkozatra, amelyben egy közeli létesítmény biztosítja a használatot.
Ha lesz alkalmazottad (de neked sem árt, ha egyedül leszel), akkor biztosítanod kell egy öltözőt is, ahol kényelmesen átöltözhettek munkaruhába.
A kertészeti boltban történő kiskereskedelmi tevékenység miatt kötelező pénztárgépet használni. A NAV-nál be kell jelenteni, és gondoskodnod kell arról is, hogy a pénztárgép megfeleljen az előírt szabványoknak.
Amennyiben terveid között szerepel, hogy tartósan alkalmazottat foglalkoztatsz, vagy akár alkalmi munkaerőt veszel fel (már az egyszerűsített, napi bejelentéssel történő foglalkoztatás is annak számít), akkor még egy csomó dologra gondolnod kell. Összeszedtük neked, hogy mik azok.
Üzemorvos: ha van alkalmazottad, akkor munkaidőben te felelsz az ő egészségügyi állapotáért is. Ezért, rendszeresen, évente egyszer kötelező ellenőrizni az egészségügyi állapotot minden munkavállaló esetében.
Munkahelyi kockázatelemzés: ha csak egy alkalmazottad is van, akkor el kell készíteni a munkahelyi kockázatelemzést. Ez felméri a munkahelyi veszélyeket és meghatározza a megfelelő intézkedéseket. Fontos, hogy ezt csak képzett szakember készítheti el, különben nem ér az egész semmit, és csúnyán megbüntethetnek egy ellenőrzés során. A munkahelyi elemzés keretein belül kerül az is meghatározásra, hogy milyen egyéni védőeszközök szükségesek a biztonságos munkavégzéshez. Ezt egy úgynevezett „egyéni védőeszközök juttatások dokumentumba” kell feljegyezni. Ilyenekre gondolj, mint például munkacipő, kesztyű, védőmaszkok, stb.
Akár egyedül dolgozol, akár alkalmazottat foglalkoztatsz, szükséged lesz kémiai kockázatelemzésre, valamint a veszélyes anyagok bejelentésére, amit az NNK felé kell megtenned. Ez a két kötelezettség összefügg, mivel az előírások szerint mindenki számára kötelező, aki vegyszereket használ. Vegyszerhasználatnak számítanak a takarításhoz használt tisztítószerek, de mivel kertészetről van szó, a növényvédő szerek, talajkondicionálók és más hasonló termékek is ide tartoznak. Ügyelj arra, hogy ezek az anyagok biztonságosan legyenek elzárva, megfelelő címkékkel ellátva, és semmiképpen se öntsd át őket más flakonokba!
Ha ezzel sem szeretnél bajlódni, akkor ennek terhét is le tudjuk venni a válladról!
Most érkeztünk el az egyik legkritikusabb ponthoz! Függetlenül attól, hogy az üzlethelyiség / raktárhelyiség a saját tulajdonodban van, vagy csak bérled, az érintésvédelmi és tűzvédelmi ellenőrzések elvégzése kötelező. Ezeket az ellenőrzéseket kizárólag olyan szakemberek végezhetik el, akik rendelkeznek a szükséges hivatalos képesítésekkel. Fontos tudnod, hogy egy tapasztalt villanyszerelő sem jogosult erre, ha nincs meg a felülvizsgálatra feljogosító vizsgája. Ha nem tudod, kihez fordulj, mi szívesen segítünk – csapatunkban olyan szakértők dolgoznak, akik rendelkeznek a megfelelő engedélyekkel.
Ami viszont a te feladatod, az a tűzoltó készülék biztosítása. Helyezd el jól látható és könnyen hozzáférhető helyre, a kijelölt jelzés alá, és ne feledd évente ellenőriztetni. Ha szeretnéd elkerülni a büntetéseket, semmiképp se használd ajtókitámasztónak, és ügyelj arra, hogy ne tedd ki hőhatásnak!
Amennyiben öt vagy több alkalmazottat fogsz foglalkoztatni, úgy tűzvédelmi szabályzatot is kell készíttetned.
Ha bármi kérdésed van nyugodtan fordulj hozzánk!
Jelentkezz online konzultációra! KATT IDE!
Jelentkezz
online
konzultációra!