Horgászbolt nyitás feltételei 2025

Melyik fázisban vagy éppen?

 § Cégalapítás §

Olvasási idő: 4 minutes

Folyton-folyvást a „Nagy ho-ho-ho horgász” dallama csendül fel a füledben? Szereted a horgászatot és szeretnél segíteni szakértelmeddel a vásárlóidnak, hogy a legjobb felszereléseket vásárolhassák meg tőled a hobbijukhoz? Ha már mindent elképzeltél, de úgy érzed, hogy a bürokrácia folyamatában te csak egy kis hal vagy, aki bolyong a szabályozások útvesztőjében, és az ügyintézési folyamatot egy hosszú, kimerítő szakítás kíséri, akkor van egy jó hírünk! A Horgászbolt nyitás feltételei 2025 cikkünk pont neked szól! Először is összeállítottunk egy szuper hasznos listát, amit gyorsan végig tudsz futni, és gyors áttekintést ad, hogy mi az, amit még el kell intézned, és mi az, amivel már nem kell foglalkoznod.

A felsorolás után bővebben kifejtjük az egyes pontokat, így mindenképpen érdemes végigolvasni a teljes, Horgászbolt nyitás feltételei 2025 cikkünket. Ki tudja, lehet, hogy lesz benne olyan rész, amire nem is gondoltál korábban, és mégis fontos ahhoz, hogy jogszerűen működjön a boltod üzemeltetése.

Lássuk is a listát!

  1. Bejelentés köteles tevékenység
  2. Kell wc (vagy befogadónyilatkozat)
  3. Kell öltöző (vagy befogadónyilatkozat)
  4. Kell pénztárgép
  5. Üzemorvos (1 bejelentett vagy alkalmilag bejelentett embertől)
  6. Munkahelyi kockázatelemzés (1 fő bejelentett vagy alkalmilag bejelentett alkalmazottól)
  7. Kémiai kockázatelemzés
  8. Egyéni védőeszközök juttatásának rendje (1 bejelentett vagy alkalmilag bejelentett embertől)
  9. Veszélyes anyagok bejelentése
  10. Érintésvédelmi minősítő irat | Érintésvédelmi felülvizsgálat
  11. Tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálat | Erősáramú berendezések felülvizsgálata | Tűzvédelmi minősítő irat
  12. Tűzvédelmi oktatás (1 bejelentett vagy alkalmilag bejelentett embertől)
  13. Munkavédelmi oktatás (1 bejelentett vagy alkalmilag bejelentett embertől)
  14. HACCP
  15. Mentőláda
  16. Tűzvédelmi készülék (Poroltó)
  17. Táblák kihelyezése
    1. Kijárat
    2. Tűzvédelmi készülék jelzése
    3. Mentőláda jelzése
    4. Tűzeseti főkapcsoló jelzése
    5. Segélyhívó számok
    6. Polcok teherbírásának jelzése
  18. Egyéb dolgok, amiket ki kell helyezni: Vásárlók könyve, pénztárgép száma

Bejelentési kötelezettség

Először is, el kell döntened, hogy kizárólag felszerelésekkel szeretnél-e foglalkozni, vagy teljes körű szolgáltatást szeretnél-e biztosítani, azaz haltápokat, élő csalikat, takarmányt is szeretnél-e forgalmazni.

Az első esetben a tevékenységedhez külön engedélyre NEM lesz szükséged, viszont a helyi önkormányzat felé jelezned kell, hogy kereskedelmi tevékenységet fogsz folytatni. Ezt könnyedén meg tudod tenni az epapir.gov.hu oldalon, amennyiben rendelkezel ügyfélkapus regisztrációval. Ajánljuk egyébként, hogy ha még nincs ilyen regisztrációd, akkor készítsd el minél hamarabb, mert nagyon sok időt tudsz vele spórolni, és még kényelmes is, mert könnyedén be tudod rajta jelenteni a változásokat is. Ha nem szeretnél ezzel bajlódni, akkor szólj nekünk, és szívesen segítünk neked ebben.

Utóbbi esetben, ha élő csaliterméket, állati eledelt is szeretnél forgalmazni, akkor a NÉBIH (Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal) felé is be kell jelented. Az uniós szabályok szerint csak olyan helyeken lehet állateledeleket előállítani, tárolni és forgalmazni, amelyek engedélyezettek vagy be vannak jelentve. Miután ezt megtetted, már tárolhatod, szállíthatod is az állateledeleket, külön engedélyre már nem lesz szükséged. A lényeges változásokról, friss információkról adatot kell szolgáltatnod a hatóság felé, hiszen a NÉBIH naprakészen vezeti az engedélyezett és bejelentett takarmánygyártó és forgalmazó vállalkozások listáját.

Mindezen felül még FELIR számmal (Élelmiszerlánc-felügyeleti Információs Rendszer) is rendelkezned kell. Ebben az adatbázisban az élelmiszerlánc és az agrárágazati szereplők és tevékenységük közhiteles adatait lehet megtalálni, és mint horgász, halász vagy takarmányforgalmazó érint téged is.

Pénztárgép

Tekintettel arra, hogy kereskedelmi tevékenységet fogsz folytatni, így szükséged lesz pénztárgépre. Jól látható helyre a számát fel kell tüntetned, és ami még nagyon fontos, hogy évente felül kell vizsgáltatnod. Ezt ne mulaszd el, mert súlyos büntetéseket fizethetsz ki érte!

Egyedül leszel vagy lesz alkalmazottad?

Ha fontolgatod, hogy lesz alkalmazottad, akár tartósan, akár időszakosan, akkor fontos tudnod, hogy, te leszel a felelős munkaidőben a munkatárs egészségügyi állapotáért. Biztosítanod kell számára az egyéni védőfelszerelést, mint például a munkacipőt, és ezeket egy munkavédelmi szakemberrel kell dokumentáltatnod az egyéni védőeszközök juttatásának dokumentumában. Emellett még szükséged lesz munkahelyi kockázatelemzésre is, amiben a szakember összeírja, hogy a munkavégzés során milyen veszélyek lehetnek és azok hogyan védhetőek ki. Azért ne arra számíts, hogy tételesen le fogja írni, hogy mit hogy csinálhatsz, ez igazából egy ajánlás, hogy elkerülhetőek legyenek a balesetek, és a munka során ne alakuljon ki egészségügyi probléma. Ezt mindenképpen csak erre szakképzett, munkavédelemmel foglalkozó szakember készítheti el. Csapatunkban is van ilyen specialista, így szívesen segítünk ebben is. Egy teherrel kevesebb számodra. 🙂

A másik fontos dolog, hogy kémiai kockázatelemzést is készíttetned kell, és a veszélyes anyagokat is be kell jelentened az NNK (Népegészségügyi Központ) felé. Ez mindenki számára kötelező, aki vegyszert használ, és bizony a takarítás során használt takarítószerek, illetve horgászbolt lévén az esetleges csalik, takarmányok és más anyagok is ide tartozhatnak.

Végül egy jó tanács! Minden anyag gondosan le legyen zárva, és ne töltögesd más flakonokba át az esetlegesen megbontott anyagokat, mert ez nagyon balesetveszélyes lehet! Illetve úgy helyezd ki a termékeidet, hogy a gyerekek, ha kíváncsiskodnak az üzletben, ne találjanak kézközelben veszélyes anyagokat!

Érintésvédelem | tűzvédelem

Elérkeztünk az egyik legfontosabb részhez! Legyen szó saját tulajdonú boltról vagy bérelt üzletről, az érintésvédelmi és tűzvédelmi ellenőrzések (tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálat) elvégzése elengedhetetlen. Ezeket az ellenőrzéseket kizárólag megfelelő képesítéssel rendelkező szakemberek végezhetik. Ez azt jelenti, hogy NEM bízhatsz meg egy általános villanyszerelőt, még akkor sem, ha több éves tapasztalata van, de nincs meg az ehhez szükséges szakvizsgája. Csapatunk olyan szakemberekből áll, akik rendelkeznek ezekkel a képesítésekkel, így ha nem tudod, hogy kit kérj fel erre a feladatra, akkor szívesen segítünk.

Amit te is megtehetsz, az az, hogy gondoskodsz a poroltó készülék beszerzéséről és évenkénti felülvizsgálatáról. Még egy jó tanács: ne használd ajtótámaszként és olyan helyre tedd, ahol könnyen elérhető és nem éri hőhatás (ellenkező esetben súlyosan megbüntethetnek).

HACCP

Ne ijedj meg, ez nem egy titkosírás, vagy rejtvény számodra! 🙂

Ahogy korábban említettük, ha a horgászbotokon és a felszereléseken túl haltáppal, csalikkal is szeretnél kereskedni, akkor szükséged lesz egy úgy nevezett HACCP minőségbiztosítási rendszerre is. Ezt is a NÉBIH ellenőrzi, és ezzel egy EU-s előírásnak kell eleget tenned.

A HACCP rendszer segítségével megelőzhetőek az élelmiszerrel kapcsolatos veszélyek. Például haleledel gyártásánál is fontos ennek a rendszernek az alkalmazása. A rendszer lépései közé tartozik az alapanyagok ellenőrzése, a gyártási folyamatok felügyelete, és a késztermékek tesztelése. Kicsit furán veheti ki magát ez a dolog, hiszen horgászatról lévén szó, minek ilyen alapossággal nyomon követni azt az eledelt, amivel kihorgásszuk a halakat, de ez egy állatvédelemmel kapcsolatos előírás, szóval ennek is meg kell felelni.

Remélem, hogy a Horgászbolt nyitás feltételei 2025 cikkünk által jobban átlátod a lépéseket. Ha még kérdésed van, vagy szeretnéd a segítségünket kérni az ügyintézésben, akkor keress fel bátran bennünket! Ingyenes konzultációt is tudsz kérni, csak írj nekünk! Miért hagynád ki ezt a lehetőséget?

Ha bármi kérdésed van nyugodtan fordulj hozzánk, minden felsoroltat el tudunk neked intézni.

Beszélnél valakivel a terveidről?

Jelentkezz online konzultációra! KATT IDE!

Küld el magadnak a cikket emailben

Jelentkezz

online

konzultációra!

Ha telefonálsz, úgy gyorsabban elérsz

Elkészített dokumentáció

Cég akiknek dolgoztunk