Ebbe a tételbe tartozik:
– az egyének és a családok részére otthonukban vagy máshol nyújtott szociális, tanácsadási, jóléti, menedékügyi, közvetítői és hasonló szolgáltatások, amelyeket kormányzati vagy magánszervezetek, katasztrófák áldozatait segélyező szervezetek, országos vagy helyi önsegélyező szervezetek és tanácsadói szolgáltatást nyújtó szakemberek végeznek:
– a jóléti és a tanácsadási tevékenység gyermekek és fiatalkorúak részére
– a háztartási költségvetéssel, házassággal és családdal, a hitelfelvétellel és az adósságkezeléssel kapcsolatos tanácsadási szolgáltatás
– a közösségi és szomszédsági tevékenység
– a hazai és nemzetközi katasztrófák áldozatainak, a menekültek, a bevándorlók stb. megsegítésére irányuló tevékenységek, beleértve az átmeneti és tartós menedéknyújtást
– a munkanélkülieknek, megváltozott munkaképességűeknek a munkába álláshoz nyújtott segítség és betanítás (rehabilitációs tevékenység), amennyiben az oktatás szerepe korlátozott (végzettséget nem adó betanítási tevékenység)
– a jogosultság megállapítása a jóléti segélyre, lakbértámogatásra vagy élelmiszerjegyre
– a hajléktalanok és más szociálisan hátrányos helyzetűek nappali intézményi ellátása
– a jótékonysági tevékenységek, mint pl. az adományok gyűjtése vagy más szociális ellátást segítő tevékenység
– a szociális munkások képzésének szakmai gyakorlata
– a családtervezési tanácsadás gyógykezelés nélkül
– az egyéb szociális szolgáltatások elhelyezés nélkül, pl. házassági tanácsadás, tanácsadás az ideiglenesen illetve a feltételesen szabadlábra helyezetteknek
– az étel házhozszállítása szociális ellátás keretében
Nem ebbe a tételbe tartozik:
– az otthoni egészségügyi ellátás, lásd: 869004 – Védőnői és ápolói szolgáltatás, 869009 – Hospice ellátás a beteg otthonában
– az idősek, fogyatékkal élők nappali szociális ellátása, lásd: 881001 – Idősek, fogyatékosok szociális ellátása bentlakás nélkül
– a fogyatékkal élőknek nyújtott szakmai rehabilitációs és habilitációs szolgáltatások, amelyekben az oktatás szerepe korlátozott, lásd: 881001 – Idősek, fogyatékosok szociális ellátása bentlakás nélkül
– az ebben a szakágazatban leírtakhoz hasonló tevékenységek, de szállásnyújtással, lásd: 8790 szakágazat
1. Ha az egyéni vállalkozó a működési engedéllyel rendelkező fenntartó, és maga is nyújt személyes gondoskodást, akkor:
– szerepel az intézményi regiszterben, http://szocialisportal.hu/mukeng, és – szerepel a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság működési nyilvántartásban.
2. Ha az egyéni vállalkozó a működési engedéllyel rendelkező fenntartó, de maga nem nyújt személyes gondoskodást, csak alkalmazottat foglalkoztat, akkor
– szerepel az intézményi regiszterben, http://szocialisportal.hu/mukeng, de – nem szerepel a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság működési nyilvántartásban.
3. Ha az egyéni vállalkozó alvállalkozóként közreműködik egy működési engedéllyel rendelkező – nem egyéni vállalkozó – szolgáltatónál, intézménynél és maga nyújtja a személyes gondoskodást, akkor:
– nem szerepel az intézményi regiszterben, http://szocialisportal.hu/mukeng, de – szerepel a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság működési nyilvántartásban.
A tevékenységhez külön engedély szükséges!
A tevékenységhez bejelentés NEM szükséges!
Engedélyező hatóság: A Kormány a szolgáltatói nyilvántartást vezető szervnek és a szolgáltatói nyilvántartás elektronikus adatfeldolgozójának a Magyar Államkincstár központi szervét (a továbbiakban: Központ) jelöli ki.
A Kormány az 1993. évi III. törvény alkalmazása során működést engedélyező szervnek a fővárosi és megyei kormányhivatalt jelöli ki.
A Kormány szociális hatóságnak az Szt. 90/A. §-ának alkalmazása során a helyi önkormányzat, a társulás, illetve a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (a továbbiakban: Főigazgatóság) fenntartói feladatokat ellátó megyei, fővárosi kirendeltségének (a továbbiakban: megyei kirendeltség) székhelye szerint illetékes kormányhivatalt, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságról szóló 316/2012. (XI. 13.) Korm. rendelet 1. melléklete szerinti intézmény esetén Budapest Főváros Kormányhivatalát jelöli ki.
A Kormány a szolgáltatások esetében a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvény szerinti, szolgáltatás felügyeletét ellátó hatóságként – az e rendelet szerinti ellenőrzésre meghatározott hatáskörrel és illetékességgel – a működést engedélyező szerveket jelöli ki.
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (a továbbiakban: ONYF) 2017. október 31-ével az Áht. 11. § (3) bekezdése alapján jogutódlással – a Kincstárba történő beolvadással – megszűnik.
Az ONYF általános jogutódja a Kincstár.
A 2017. október 31-én megszűnő ONYF
a) központi szervének hatáskörébe tartozó közigazgatási hatósági ügyekben 2017. november 1-jétől a Kincstár központi szerve,
b) különös hatáskörű igazgatási szervének hatáskörébe tartozó közigazgatási hatósági ügyekben 2017. november 1-jétől a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság
jár el.
Engedélyt előíró jogforrás: 1993. évi III. törvény
369/2013. (X. 24.) Korm. rendelet
310/2017. (X. 31.) Korm. rendelet
Szolgáltatás piacfelügeleti hatóság által vezetett internetes nyilvántartás: http://szocialisportal.hu/mukeng
https://szgyf.gov.hu
Bejelentéssel gyakorolható gazdasági tevékenység megnevezése: Családvédelmi Szolgálatot működtetése
Bejelentést fogadó hatóság megnevezése: A népegészségügyi feladatkörében eljáró fővárosi és megyei kormányhivatal (a továbbiakban: fővárosi és megyei kormányhivatal) keretén kívül működő Családvédelmi Szolgálatot (a továbbiakban: tanácsadó Családvédelmi Szolgálat) jogi személy, jogi személyiség nélküli szervezet, illetve természetes személy (a továbbiakban: szolgáltató) működtethet.
A tanácsadó Családvédelmi Szolgálatnak az 1992. évi LXXIX. törvény 2. §-ának (2) bekezdése szerinti (az állami családvédelmi szolgálat vagy az egészségügyi államigazgatási szervhez bejelentett családvédelmi szolgálat végzi a tanácsadást, válsághelyzet esetén segítséget ad annak feloldásában, valamint szervezi az oktatási intézményeken kívül a családtervezéssel kapcsolatos ismeretek terjesztését) tanácsadó, a válsághelyzet esetén történő segítségnyújtó, illetve az oktatási intézményeken kívüli – a családtervezéssel kapcsolatos – ismeretterjesztő tevékenységet egyaránt el kell látnia, feltéve, hogy a 232/2000. (XII. 23.) Korm. rendelet mellékletében meghatározott személyi és tárgyi feltételekkel rendelkezik és a tevékenységet bejelentette.
A tanácsadó Családvédelmi Szolgálat működtetését a szolgáltató biztosítja.
A tanácsadó Családvédelmi Szolgálat által nyújtott szolgáltatás térítésmentesen vehető igénybe.
A bejelentést a tanácsadó Családvédelmi Szolgálat által végzett tevékenység folytatására szolgáló tanácsadó helye szerint illetékes, a fővárosi és megyei kormányhivatal népegészségügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatala (a továbbiakban: járási hivatal) felé kell megtenni.
A bejelentést a szolgáltató nyújtja be, amelyben fel kell tüntetni:
a) a cégjegyzékszámot vagy a létesítő okirat bejegyzésének számát,
b) a tanácsadó helyiség címét, telefonszámát,
c) a tevékenység végzésében részt vevő személy(ek) nevét és címét, valamint
d) a rendszeres tanácsadás időpontját (nap, időtartam).
A járási hivatal az eljárás során vizsgálja a tevékenység végzésében részt vevő személy vagy személyek végzettségének, képesítésének megfelelőségét.
A tanácsadó Családvédelmi Szolgálat – nyilvánosság számára is hozzáférhető – elnevezésének a járási hivatal keretében működő Családvédelmi Szolgálatok elnevezésétől történő megkülönböztetésre alkalmasnak kell lennie.