Jelentkezz
konzultációra
Ha nem szeretsz sokat olvasni, akkor nézd át ezt a listát elsőként! Ebből is már sok információt megtudhatsz, viszont az Ékszerbolt nyitás feltételei 2025 cikkben részletesebben is ki fogjuk fejteni az egyes pontokat. Emellett lehetőséged van egy ingyenes konzultációt is kérni tőlünk, ahol mindent átbeszélünk és személyre szabott tanácsokkal látunk el.
Nemesfémmel kapcsolatos tevékenységedet csak egyéni vállalkozóként (egyéni cégként) vagy valamilyen társas vállalkozási formában kezdheted meg. Továbbá, működési engedélyre is szükséged lesz, azaz nem elegendő csak bejelentened a helyileg illetékes önkormányzatnál a tevékenységedet, meg kell várnod, míg a hivatalból engedélyt kapsz a boltod megnyitásához. Ettől függetlenül a nemesfémmel kapcsolatos tevékenységedet már a bejelentéssel egyidejűleg megkezdheted, de ha problémát találnak az ellenőrzés során, és bármilyen oknál fogva megtagadják a vállalkozásod nyilvántartásba vételét, akkor azonnal fel kell függesztened a tevékenységedet. Ilyenkor egyébként azt ellenőrzik, hogy minden a törvényi előírásoknak megfelelő-e, alkalmas-e az üzleted a tevékenység folytatásához, és hogy minden szükséges feltételnek megfelelsz-e. A bejelentéshez egy úgynevezett MKEH040 nyomtatványra lesz szükséged, amit elektronikusan is be tudsz nyújtani a kormányhivatalhoz (mint nemesfémvizsgáló és hitelesítő, valamint kereskedelmi hatósághoz). Fontos, hogy köteles vagy a kereskedelmi forgalomba kerülő nemesfém tárgyat azzal a névjellel ellátni, amelynek használatát a hatóság engedélyezte. Ezt a tevékenység megkezdésére vonatkozó bejelentéssel egyidejűleg vagy azt követően szükséges a hatóságtól megkérned (névjel engedélyezése). Ha nem szeretnél az adminisztrációval foglalkozni, akkor szívesen segítünk neked a teljes folyamatban.
Ezt biztosan tudod, de azért a biztonság kedvéért ezt is megemlítjük, hogy óra, ékszer értékesítési tevékenység boltvezető vagy kereskedő vagy becsüs vagy ékszerbecsüs szakképesítés birtokában végezhető.
Ha te szeretnéd készíteni az ékszereket, vagy javítással is fogsz foglalkozni, akkor ötvös vagy fémműves szakképesítés szükséges. Ha pedig zálogházi, aukciós tevékenység, régiségek, műtárgyak értékesítését (nemesfémnél) is szeretnéd végezni, akkor az, szintén csak ékszerbecsüs szakképesítéssel lehetséges.
Még egy fontos dologra felhívnánk a figyelmedet! Ennél a tevékenységnél ellenőrzéskor a hatóság a pénzmosással kapcsolatos előírások betartását is nagyon szigorúan vizsgálja, így erről se feledkezz meg! Üzletedben kell tartanod a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvénynek megfelelően átdolgozott belső szabályzatot, valamint az azonosításhoz szükséges nyomtatványokat. A szakképesítés meglétét igazoló bizonyítvány fénymásolatát is jól látható helyre kell elhelyezned.
Reméljük a fentiek nem ijesztettek el az Ékszerbolt nyitás feltételei 2025 cikkünk tovább olvasásától, ígérem, most már könnyedebb témák következnek. 🙂
A bolti kiskereskedelemben nem kötelező a wc és az öltöző kialakítása, de a személyzet (vagy saját magad) szükségleteire gondolnod kell. Ha a helyiség méretéből adódóan nem lehet kialakítani, akkor befogadónyilatkozatot kell kötnöd egy közeli bolttal, ahol megoldható a wc használat.
Ezt talán kár is megemlítünk, de azért biztosra megyünk. Mivel kereskedni fogsz, ezért pénztárgépre szükséged lesz és ezt évente felül is kell vizsgáltatnod. Arra is ügyelj, hogy a számát jól látható helyre helyezd ki.
Érdemes már előre eldöntened, hogy egyedül szeretnél-e dolgozni az üzletben, vagy alkalmazottat is foglalkoztatnál, akár egy-egy alkalomra is. Utóbbi esetben egyszerűsített bejelentéssel tudod őt alkalmazni, viszont ebben az esetben is szükséged lesz a munkahelyi kockázatelemzésre.
Kémiai kockázatelemzés akkor szükséges, ha használsz vegyszereket vagy veszélyes anyagokat, például fertőtlenítő szert tartalmazó takarítószereket.
Teljesen mindegy, hogy saját boltod lesz-e, vagy bérelni fogsz egy helyiséget, érintésvédelmi és tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálatot kell készíttetned. Ezt csakis olyan szakember végezheti el, akinek van erre a tevékenységre feljogosító végzettsége. Csapatunkban is van szakértő, aki tud ebben is segíteni neked.
De mi is ez és miért van erre szükség?
Egyszerűen megfogalmazva, saját és esetleges alkalmazottaid, valamint boltod biztonsága és védelme érdekében van erre szükség. A szakember megvizsgálja az elektromos berendezéseidet, a kábeleket, hogy minden megfelelő állapotban van-e, hosszú távon sem veszélyezteti-e a biztonságot és a használat közben sem fognak-e tüzet okozni.
A tűzvédelemhez hozzátartozik a poroltó készülék is. Ha több szintes boltot tervezel, akkor szintenként kell biztosítanod egy készüléket. Ne felejtsd el, hogy ezt évente felül is kell vizsgáltatnod, és ott tárold, ahol ennek a helye van! Nem az ajtóban, és nem hősugárzó mellett!
Ha lesz alkalmazottad, akkor mindkét oktatás kötelező, mindegyikőtöknek. De ha szeretnéd, akkor bármikor megcsinálhatod egyedül is, hogy felfrissítd a tudásodat, és hogy egy esetleges baj esetén tudj gyorsan, hatékonyan közbelépni. Nálunk online, videós, érdekes formában eléred ezt az oktatást, és vizsgával együtt körülbelül 25 perc alatt kész is tudsz vele lenni. (2 fő erejéig az első évben díjmentesen).
Kötelező beszerezned egy úgynevezett üzemi I-es mentőládát. Ezt kifejezetten munkahelyi balesetekre állították össze. Fontos tudni, hogy ennek a mentőládának is van szavatossági ideje, ami 2 év. Olyan helyre tedd, ahol vészhelyzet esetén gyorsan elérhető, ugyanúgy, mint a tűzoltó készülék.
Korábban már szó esett róla, de itt van részletesen, hogy milyen jelzéseket kell kihelyezned: a pénztárgép számát, a poroltó készülék helyét, a mentőláda jelzését, de ezen túl a kijáratot és a segélyhívó számokat is jól látható helyre helyezd ki.
Ékszerbolt révén valószínűleg vitrinekben, fiókokban fogod tárolni a termékeidet, így nagyon fontos, hogy ezeknek illetve a polcoknak a teherbírását jelöld és tartsd is be, hogy biztonságosan tudd kiszolgálni a vásárlóidat.
Természetesen a széfet / széfeket ne az eladótérben helyezd el! 🙂
Ha bármi kérdésed van nyugodtan fordulj hozzánk!
Jelentkezz
online
konzultációra!